Yeni Doğan Bebek izleri

Yeni Doğan Bebek izleri içeriğimizde bebeğinizi daha yakından tanımanız adına bebekler hakkında önemli püf noktalarına değindik.

Genel Anlamda Bebeğiniz

Yeni gelişen bebekler hakkında ki içeriğimizi incelediğinizde içinizin rahat edeceğine inanarak yazımıza başlıyoruz. Unutmamalı ki bebeğiniz 9 aylık bir anne rahminde bulunması söz konusu, bu sebeple bebeğinizin vücudunda kırmızı lekeler ve gününde olan doğumlarda saçsız bir baş ile karşılaşmanız çok olası ama bu durum geciken doğumlarda tam tersine çok saçlı bir bebek dünyaya getirmenizde gayet olası.

Bebeğim şaşı diye endişelenmemenizi buradan belirtmeden edemeyeceğiz, sebep olarak bebeğinizin çalışmayan her kası gibi özellikle göz kasları gelişmediğinden bu ve benzeri şikayetler gayet normal bir durumdur ve bu şikayetiniz bebeğinizin gözlerini kullanmayı öğrenmesi ile son bulacaktır.

Vajinal yolla doğum yapanlarda daha sıkça görülen bir diğer göz şikayeti de bebeğin gözlerinin beyazında kan oluşumları gelmekte. Bu durum sizi endişelendirmesin doğum esnasında doğum kanalında oluşan tepkileme sonucu bu durum gayet normal olarak karşılanmaktadır ve bu durum zamanla normale dönecektir.

Çoğu zaman sarışın çiftler kara yumak gibi bir bebekle hastaneden ayrılırken, bu durum koyu saçlı çiftlerde sarışın bebek beklenmesi ve istekleri de gayet doğal olarak göze çarpmaktadır.

Bebeğinizin Cildi

 Bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınızda cildinin pütür pütür olduğu bir görünümdedir ve bu durum çok normaldir, nede olsa 9 ayını Anne rahminde ve plasenta’da geçirmesi sebebi ile bu durum gayet doğaldır. Bebeğiniz ilk bir ayını çıkarana kadar derisi üzerinde sivilce benzeri oluşumlar gözlemlemenizde çok normaldir, bu durum kapanmış deri gözeneklerinin ve ter bezlerinin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır ve bu durum ilk 3 hafta boyunca karşılaşılabilmektedir. Çözüm için bu bölge veyea bölgeleri ph dengeli bebek sabunları veya şampuanı ile yumuşak hareketlerle yıkamak sorunun ortadan kalkmasında etkendir. Erken gününden önce doğum yapanlarda ise bu durum biraz daha farklılık göstermektedir ve bebeğinizin cildi yarı saydam durumda görünmektedir ve buda çok doğal bir durumdur endişelenmeyin ve bebeğinizle geçen anların keyfini çıkartın.

Doğum Lekeleri

Genellikle daha çok açık tenli bebeklerde görülen doğum lekeleri nerede ise büyük bir çoğunlukla sıkça rastlanan bir durum olmakla beraber kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bu durumun %30’u üç ay içerisinde, %60’ı altı ay içerisinde, % 90 dokuz ay içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Göbek Bağı

Daha önce görmediğiniz bir şekilde tıbbi bir kelepçe ile dış dünya ile göbek bağının ilişiğinin kesilmesi adına yapılmış cerrahi bir uygulamadır. Bu cerrahi kelepçe genellikle ilk 10 gün içerisinde göbek kordonunun kuruması sonucunda kendiliğinden büzülüp çıkacaktır ama unutmayın bu bulunduğunuz ortama ve çevresel faktörlere bağlı olarak 3 haftaya kadar da sürebilmektedir. Bu durumda size düşen göbek kordonunu temiz ve stabil dezenfekte ederek kuru tutmak olmalıdır.

Bebeğin ilk 6 ayı

Siz bu durumda bebeğinizin keyifsizliğinden keyif çıkartmayı öğrenmelisiniz ve temel amacınız bu olmalı. Çünkü ilk altı ay her kas grubu ve özellikle sindirim sistemi gelişmekte ve bu durum bebeğinizden size yansıyan keyifsiz olduğu gibi bir izlenim bırakabilmektedir. Unutmayın küçük patron için çalışıyorsunuz ve emekleriniz kısa zaman sonra sizi büyük bir mutluluğa boğacak. Ayrıca ilk 6 hafta bebeğinizden agu veya tebessüm gibi çok doğal tepkimeler beklemezseniz iyi olur çünkü bebekler için bu dönemler bu söylemler için  kritik değerdedir.

Bebeğinizin Beslenmesi

Bebeğinizin en temel gıda maddesi anne sütü olmalı bu doğumdan sonra sürebildiği kadar uzun sürdürülürse hem anne bebek ilişkisi hem bebeğinizin sağlam bir bünyeye sahip olması için kaçınılmazdır. Bebeğinizin ilk başlarda aldığı anne sütü miktarı önemlidir bu sebeple bunu kendiniz ayarlamalısınız çünkü yeni doğan bebek doyumsuzdur doyduğunu bilmez ve ufak birkaç hareketle aldığı anne sütünü kusabilir bu döngü zamanla bir rutine oturacaktır merak etmeyin. Bebeğinizin her iki ile üç saatte bir beslenme ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Yeni doğan bebeğin iki hafta içerisinde doğum kilosunun yüzde 5 ile 8’i kadarını kaybettiği sizi endişelendirmesin ama bu durum sonraki iki hafta içerisinde verdiği kiloları tekrardan alması şarttır. Unutmayın Anne sütü en büyük şifa kaynağı besindir. Bebeğinizi anne sütü ile beslemeye özen göstermelisiniz.

Bebeğim çok ağlıyor diye şikayet etmeyin, onlar bu şekilde iletişim kurarlar

Daha öncede belirttiğimiz gibi bebeğiniz her iki saate bir beslenmek ister ve size bu anlamda alarm kurmak düşmüyor, çünkü endişelenmeyin bebeğiniz her iki saate bir ağlayacak ve sizin de alarm kurmaya gereğiniz kalmayacak.

Bebeği Kundaklama

Bebeğinizi kundaklamak ile ona anne rahminde olduğu hissi verdiği için bebeğiniz çok huzurlu olacak ve sakinleşecektir, ihmal etmeyin ve bebeğinizi kundağa sarılı uyutmaya özen gösterin.

inceizler.com sizi düşünmekte

arama motoru etiketleri: yeni doğan bebek, yeni doğan bebek hakkında, yeni doğan bebekler hakkında her şey, yeni doğa bebek nasıl olur, bebek, bebekler hakkında, bebeklerde şaşılık, bebeklerde göz problemi ve problemleri, yeni doğan bebeğin beslenmesi, yeni doğan bebek bakımı, bebek bakımı, bebek kundaklama hakkında, bebekler neden ağlar, bebek nasıl beslenir, anne sütünün önemi, bebeğin ilk 6 ayı, bebeklerde doğum lekesi, bebeklerin göbek bağı bakımı nasıl yapılır, bebeğin cildi nasıl olur,