Korona Virüs İzleri

Korona Virüs izleri içeriğinde Korona Virüs nedir? Korona virüs nasıl bulaşır? Korona Virüs belirtileri nelerdir? Korona Virüsten Nasıl Korunabiliriz? Gibi başlıklarla çağın en önemli virüs salgınlarından olan Korona Virüsü inceleyeceğiz.

Corona Virüs (Koronavirüs) Nedir?

Corona virüs Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkıp, bugün dünya genelinde salgın bir hastalık haline gelmiş durumdadır . Solunum yolu ile bulaşan virüs hayvanların taşıdığı bazı mikropların insanlara bulaşması ile bugün ki boyutuna gelmiştir. Bu mikroplarla vücudumuz ilk defa tanıştığı için vücudumuz henüz maalesef bu mikroplara karşı bağışıklık kazanmadı. Mikrop büyük bir çoğunluğu hastalandırmamakta sadece kronik rahatsızlığı olan, ağır hastalar ve yaşlıları daha çok etkilediği düşünülmekte.  

Corona Virüs(Covid-19 ya da Korona Virüs)Nasıl Bulaşır

Corona virüsü solunum yolu ile bulaşır. Mikrop, öksürmek veya tıksırmakla havada belli sürede asılı kalır. Virüs daha çok;  öpüşmek ve en yaygın olarak el teması ile bulaşır. Virüse yakalanan kişide ki virüs hastalık belirtileri ortaya çıkmadan yayılmaya başlar. Virüs’ün kuluçka süresi 2-14 gün arası değişmektedir. Bu sırada virüs bir çok kişiye bulaşabilmekte ve bilinçsiz hasta sayesinde bir anda onlarca kişiye bu hastalığa Corona Virüse yakalanabilmektedir.

Corona Virüs (Koronavirüs) Belirtileri Nelerdir?

Corona virüs hastalığının en önemli belirtileri halsizlik, ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Bu salgında her türlü solunum yolu rahatsızlığı hastalık belirtisi olarak dikkate alınır. Burun akıntısı, halsizlik, vücutta oluşan açıklanamayan ağrılarda hastalığın habercisi olarak karşımıza çıkar. Virüs vücuda girdikten 2 gün sonra belirtiler ortaya çıkamaya başlar. Bu süre 2 hafta yani 14’e kadar gün uzayabilmektedir. Virüsün uzaması durumunda virüs zatüre gibi hastalıklara yol açar. Yapılan son araştırmalarda virüsün belirtileri arasında koku ve tat almada ki duyu kaybı da eklenmiştir.

Hastalığın en sık karşılaşılan semptomları yüksek ateş, baş ağısı ve kuru öksürüktür. Hastalığın belirgin genel belirtileri şunlardır:

 • Halsizlik hissi  
 • Nefes darlığı
 • Balgamlı öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Mide bulantısı veya kusma
 • İştahsızlık
 • Burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Ağır solunum yetmezliği
 • Böbrek ve çoklu organ yetmezliği

Corona Virüs(Koronavirüs) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs tedavisi için henüz geliştirilmiş bir ilaç yoktur. Hastalanan kişiler hastaneye yatırılarak hastalara destekleyici tedavi uygulanmaktadır. Tedavi sürecinde ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi belirtiler hafifletilmeye çalışılır. Hastalık virüs temelli bir hastalık olduğu için alınan antibiyotik ilaçların etkisi yoktur. Hastalık teşhis edildikten sonra hastanın ateşini düşürmek ve hastalık semptomlarını kontrol altına almak için hastaya doktor kontrolünde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Hastanın bulunduğu odanın nem dengesi hastalığa göre ayarlanır ve bitkisel çaylar gibi içecek türleri verilerek öksürüğün hafiflemesine yardımcı olunur. Bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve iyi bir uyku ile bağışıklık sisteminizi güçlendirip hastalığa karşı vücudunuza direnç kazandırılır. Uygulanan en önemli tedavi yöntemleri arasında bol bol takviye edici gıda komplexleri ve vücudun bolca sıvı ihtiyacını karşılamak amacı ile serum uygulaması yapılmaktadır.

Corona Virüsten (Koranavirüs) Nasıl Korunabilirim?

Sağlık durumumuzu en üst düzeyde tutarak ve bunun için sağlıklı ve dengeli beslenerek, stresten uzak bir yaşam sürerek, iyi uyku yani kaliteli uyuyarak hastalığa karşı vücudunuzu güçlü kılmak bir hayli mümkün. Öksürürken ağzımızı mendille kapatmak, ellerimize solunum salgısı bulaşmamasına dikkat ederek, elleri bol bol sıvı sabunla yıkayarak ve el hijyenine dikkat ederek, sosyal mesafeyi koruyarak kalabalık ortamlarda ve dış mekanlarda maske takarak virüsten korunmak mümkün. Eliniz kirliyken elinizi ağzınıza ve burnunuza götürmemeye özen gösterin ve el dezenfektanı kullanmayı alışkanlık ve zorunluluk haline getirmelisiniz hayatınızdan bir parçası da bu olmalı. Mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışarak virüsün bulaşma seviyesini minimalize etmelisiniz bu en önemli unsurdur, unutmayın. inceizler.com sizi düşünmekte