Klavye hakkında izler

Klavye hakkında izler içeriğimiz de oldu ya mauseniz bozuldu bu durumda klavyenizi masue gibi kullanmanızı  yahut klavyede hakkında bir çok faydalı bilgi içeren detaya değindik. Kalvyede ki kısa yol tuşları fare kullanımına göre bir bakıma size zaman tasarrufu da sağlayacak önemli bir detaydır.

Şimdi gelin bunların en iyilerinden bazılarına bakalım, Bir tıkla her şeyi seçin:Bir sözcük işleme programında çalışıyorsanız ve belgede ki tüm metni seçmeniz gerekiyorsa ihtiyacınız olan kombinasyon Ctrl+A tuşlarıdır. Bu kısa yol bir klasörü yada çöp kovasını boşaltmaya karar verdiğinizde çok kullanışlı olabilir. Tüm dosyaları teker teker seçip sürüklemektense bu kısa yol ile her şeyi tek seferde seçebilirsiniz.

Hızlıca yeni belge veya pencere açın: World’de bir şeyler yazarken veya okurken yeni bir belge açmanız gerektiğini mi fark ettiniz doğal olarak açık olan dosyayı kapatmak istemiyorsunuz ama imleci dosya sekmesine götürüp yeni dosya aç seçeneğide çok zaman alıyor o zaman ne yapmalıyız Ctrl+N kombinasyonu ile anında yeni bir World belgesi açabilirsiniz.

Yazı tipini kalınlaştırın: biliyoruz biliyoruz aranızda ki bir çok bilgisayar uzmanı için bu çok temel bir bilgi fakat bu kısa yolu ne kadar çok kişinin bilmediğini öğrenseniz çok şaşırırsınız. Özelliklede bilgisayara yeni başlayanlar Ctrl+B kombinasyonu kullanarak herhangi bir yazı programında yararlı olacaktır.

Yeni sekmede geçmişi açın:Usta kullanıcılar genellikle chrome’da arama geçmişinin nerede olduğunu bilirler bilmiyorsanız en üst sağ köşede olduğunu söyleyelim fakat zaman kazanmak isterseniz Ctrl+H ile bu8 işlemi gerçekleştirebilirsiniz bu sayede geçmişte ziyaret ettiğiniz internet sitelerinin listesine ulaşabilir ve örneğin bu hafta içerisinde mesela youtube kaç kere ziyaret ettiğinizi görebilirsiniz.

Chorome’da geçmişi temizleyin: Bilgisayarınız paylaştığınız başka kimseler varsa muhtemelen bunu sıkça yapıyorsunuzdur, geçmişi temizlemekten bahsediyoruz, bunu hızlıca ve kolayca yapmak isterseniz geçmişin açılı olduğu sayfada Ctrl+Shift+Delete kombinasyonunu kullanın ve işte oldu böylece artık kimse komik resimlere baktığınızı bilmeyecek, özelliklede iş saatlerinde 🙂

Gizli moda geçin: Bilgisayarını arkadaşları, ailesi yada iş arkadaşları ile paylaşan ve Chorome geçmişinde ki tüm adımlarını temizleyenlere bir kombinasyon daha hazırladık Ctrl+Shift+N tuşları ile gizli modu etkinleştirebilirsiniz. Böylece sevdiğiniz kişilerin haberi olmadan onlara internetten hediye alabilirsiniz ve sürprizinizden haberdar olamazlar.

Mevcut Sekmeyi Yer İmlerine Kaydedin: Bu sefer ki kısayol zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacak çünkü tek tıkla favori sitelerinizi açabileceksiniz bulunduğunuz sayfada Ctrl+D’ye basın ve sayfa kaydedilsin artık inceizler.com adresini yer imlerine kaydedebilir saniyeler içerisinde bissürü içeriğe ulaşabilirsin.

Belirli Sekmeye Geçin: İnternette bir şeyler araştırırken genellikle bir çok sekme kullanırız ve fare kullanmadan bu sekmeler arasında gezinmenin havalı bir yönü var sadece Ctrl+ istediğiniz rakamı tuşlayın, diyelim ki ilk sekmeye gitmek istiyorsunuz o zaman Ctrl+ 1’e basın, ikinci sekme için Ctrl+2 ve bu şekilde gidiyor, ancak bu gezinti 9 yada daha az sekmede işe yaramakta.

Yanıt Vermeyen Programdan Çıkın: Kullandığınız program donmuştur ve hiçbir şeye tepki vermiyordur tıklamalarınız ve uğraşılarınız hiçbir işe yaramaz bilgisayar kullanan her kes bunu yaşamıştır ama bu sorunu çözmenin birkaç yolu var bunlardan biri Ctrl+Shift+Esc bu kısa yol görev yöneticisini açacaktır bu sayede sizde soruna sebep olan programı seçip sonlandırabilirsiniz.

Kapattığınız Sekmeyi Geri Getirin: Yanlışlıkla kapattığınız sekmeyi geri getirmek için Ctrl+Shift+T kısa yolunu kullanmanız ile kapattığınız sekme yeniden açılacaktır.

Daha Verimli Seçim Yapın: Metni seçmek için tıkla sürükle yöntemini kullandığınızda çoğu zaman istediğinizden fazla kelime seçtiğiniz olmuştur evet hepimiz bu durumdan muzdaripiz ama daha net bir seçim yapmak için World’de çalışırken  Shift+ yön tuşlarına basarak kullanabilirsiniz. Fakat bir internet sitesinden seçim yapacaksanız imleci seçim yapacağınız yere getirmelisiniz sonrasında yön tuşlarını kullanarak seçime devam edebilirsiniz.

İndirilenler Sayfasını Yeni Sekmede Açın: İndirilen herşeyi yeni bir sekmede görmek istiyorsanız Ctrl+J kombinasyonunu kullanmanız işinizi görecektir.

Sayfada Belirli Bir Kelimeyi Arama: Diyelim ki bir internet sitesi içerisinde bir konu içerisinde bir kelime arıyorsunuz bu durumda Ctrl+F kombinasyonu sayesinde bir arama çubuğu çıkmakta buraya aradığınız kelimeyi yazmanızla sizi o kelimeye yönelendirecek bir kısa yol daha sizin için sizinle.

inceizler.com sizi düşünmekte

arama motoru etiketleri: klavye, klavye kısayolları, klavyeyi mause gibi kullanma, klavyede kullanılan kısayollar, klavye özellikleri, klavye kullanımı, hanımlar için klavye kullanımı, baylar için klavye kullanımı, kalvyede windows tuşu, sayfada kelime kalvye ile nasıl bulunur, indirilenler klavye ile nasıl bulunur, klavye ile yazı içerik seçimi nasıl yapılır, kapatılan sekme klavye ile nasıl açılır, klavye ile yanıt vermeyen sekme nasıl açılır, klavye ile belirli bir sekmeye nasıl geçilir, klavye ile yer imi nasıl kaydedilir, klavye ile gizli moda nasıl geçilir, klavye ile chorome geçmişi nasıl temizlenir, klavye ile yazı tipi nasıl kalınlaştırılır, klavye ile yeni sekme nasıl açılır