Karbonhidrat

Karbonhidrat nedir? Hangi gıdalarda bulunur? Beslenme insanların en temel gereksinimidir, bu gereksinimin karşılanması ile hayati fonksiyonların yerine getirebilmesi mümkün olur. İnsan diyetinde gayet önemli bir yer tutan karbonhidratlı yiyecekler, beynin ve dolayısı ile beyin komutasında ki vücudun fonksiyonlarının yerine getirebilmesi açısından enerji sağlar. Kimyasal bileşen olarak karbon hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan karbonhidratlı gıdalar organik bir bileşiktir.

Enerji elde edilmesi açısından organik bileşenler yakıma yani yıkım reaksiyonlarına girerler bu işlemlerde en kolay parçalanabilen ve parçalanması ağızda amilaz enzimi ile başlayan karbonhidratlı besinler vücudun kendisinin üretememesi dolayısı ile dışarıdan alınması gereken enzimlerdendir.

Korbonhidratlar genel tabirle şeker adı verilen monomerlerden oluşur. İnsanlar için komplex şeker içeren karbonhidratlı gıdalar yavaş sindirilmesinin yanı sıra kana yavaş karışması sebebi ile önem kazanmıştır.

Bu şekilde adlandırılmış gıdalara örnek verilecek olunursa lifli yapısı ile dikkat çeken meyve ve sebzeler aynı zamanda tam tahıllı gıdalar ve bakliyatlar öne çıkmaktadır.

Kandaki şeker seviyesini düzenleyerek fazla yükselmesini yada çok düşmesini engelleyen ve böylelikle bir dengede tutan bu lifli gıdalar kalp ve damar hastalıkları risklerini azaltır sindirim sistemini korur.

Diyet yapanlar açısından da varlığı yada yokluğu nedeniyle oldukça önemli bir yer tutan karbonhidratlar diyet listelerinden tamamen kaldırılmamalı her besin çeşidinden vücudun yararlanabilmesi adına sağlıklı bir zayıflama süreci için karbonhidratlarda diyet programlarına eklenmelidir.

Bazı karbonhidratlı gıdaların özellikleri:

Kepekli Ekmek: Ekmeklerin kalori ve karbonhidrat hesapları ortalama bir dilim üzerinden yapılmaktadır. Çok ince yada çok kalın olmamak üzere bir dilim kepekli ekmek ortalama 15 gr karbonhidrat ve 60 kalori içermektedir, günlük lif ihtiyacının yüzde 7’sini karşılamaktadır. Sindirime yardımcı olması ve bağırsağı olumlu etkileri ile öne çıkan bir gıda ürünü olan kepekli ekmeği sofranızdan eksik etmeyin.

Tam Buğday Ekmeği: Bilinen en önemli ve ne çok öne çıkan karbonhidratlı gıda bileşenidir. Tam buğday ekmeğinde ortalama olarak yaklaşık yüzde 50 oranında karbonhidrat bulunur. Aynı zamanda lifli gıdalardan olan bu ekmeğin yapısını yüzde 18 oranında lifler oluşturur. Tam buğday ekmeğinin önemli özellikleri arasında kilo almamızın önüne geçebilecek yapıda olması ve kabızlığı giderici etkisi yer almaktadır.

Patates: Adet üzerinden hesaplama yapıldığında ne büyük ne küçük boyutta denilebilecek patates ortalama 28 gr karbonhidrat içermektedir. Bu değerde ki bir patatesin ortalama kalori değeri 150’dir.

Mısır: Bir adet değeri üzerinden bakıldığında orta boy haşlanmış mısırın bünyesinde ki karbonhidrat miktarı ortalama 26 gr.’dır. Mısırın kalori değerini hesaplarken haşlanmış mısır baz alındığından 100 gr’ında yaklaşık 107 kalori bulunmaktadır.

Soğan: Adet üzerinden incelendiğinde orta boy bir soğan ortalama 12 gr karbonhidrat ve 30, 35 kalori bulundurmaktadır ve bünyesinde 100’de 18 oaranında lif barındırmaktadır. Doğal antioksidan olarak ta sayılabilecek soğan C vitamini açısından da oldukça zengindir.

Fasulye: Yine taneli sebzelerden olduğu için ortalama 100 gr üzerinden hesaplama yapılması gereken haşlanmış fasulye bünyesinde 32 gr karbonhidrat ve 127 kalori barındırmaktadır. Kemiklere faydalı olan fasulye, bağırsaklara ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Mercimek: Baklagiler içerisinde yer alan ve tane olduğu için 100 gr üzerinden hesaplama yapılan mercimekte 5 gr. Karbonhidrat ve 116 kalori mevcuttur. Lifli bir gıdadır ve bağışıklık sistemine olumlu katkısı bulunur. Yeni doğum yapmış ve emziren Anneler içinde faydalı olan mercimek anne sütünü artırmakta aynı zamanda kansızlık yani anemi yaşayanlara da olumlu etki yaratmaktadır.

Elma: Çok büyük yada çok küçük olmamak kaidesi ile orta boy bir elmada25 gr karbonhidrat ve 95 kalori bulunmaktadır. Bu meyveyi diğerlerinden farklı kılan ise alınan kalorinin tamamının karbonhidrattan gelmesi olmaktadır. Kandaki insülin seviyesini koruyan elma oldukça sağlıklıdır.

Muz: Yine adet üzerinden hesaplama yapıldığında ne büyük ne küçük denilebilecek boyutta ki bir muzda ortalama olarak 25 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

Bögürtlen: Bögürtlen ufak bir meyve olduğu için 100 gr üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Ortalama olarak 100 gr olarak baz alınan böğürtlen 13 gr karbonhidrat barındırmaktadır. 100 gr.’ında bulunan kalori değeri ise ortalam olarak 52’dir.

 Dengeli beslenmek çok önemlidir, karbonhidratlı gıdalar kilo aldırıyor diye düşünülerek uzak durulmasına karşın her gıdadan az az ve yeterli miktarda almak insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır, unutmayın inceizler.com sizi düşünmekte

arama motoru etiketlleri: karbonhidrat, karbonhidrat hakkında bilgi,karbonhidrat nedir, karbonhidrat hakkında bilgi, ne kadar karbonhidrat tüketmeliyim, karbonhidat içeren gıdalar, dengeli beslenme, besin pramiti, sağlıklı karbonhidratlar, günlük tüketilmesi gereken karbonhidrat miktarı, inceizler karbonhidrat,